8,7 C
Częstochowa

Independent Trader: Wysoka inflacja to wynik chorej polityki pandemicznej. Wojna wpływa w ok. 10%

Wiele osób z niepokojem patrzy jak drożeją towary i usługi. Spowodowane jest to przez inflację. Rząd warszawski oraz media głównego nurtu stale przekonują, że inflacja spowodowana jest przez Putina i wojnę na Ukrainie. Jak zwykle mamy do czynienia z propagandą mającą odwracać uwagę od prawdziwych przyczyn inflacji w Polsce i na świecie.

Jaka jest prawdziwa przyczyna inflacji? Niestety są to specjalne działania rządów związane z walką z wirusem celebrytą SARS-CoV-2. W wyniku lockdownów zamknięto 1/3 gospodarki światowej i zerwano łańcuchy dostaw. Żeby ludzie nie wyszli na ulice uruchomiono dodruk pieniędzy. W Polsce ilość pieniądza wzrosła o 18% rok do roku. W pierwszym momencie dodruk nie wywołał inflacji bo inflacja jest wypadkową kilku czynników. Najważniejszym jest ilość pieniądza w obiegu, którą zwiększono dodrukiem. Kolejnym jest tempo w jakim waluta krąży w gospodarce. Podczas lockdownu ludzie nie wydawali pieniędzy ale obecnie tempo obrotu pieniądzem jest takie jak przed plandemią, a na rynku jest prawie o jedną piątą więcej pieniędzy. Trzecim czynnikiem jest kurs walutowy i ceny surowców.

Obecnie mamy w Polsce dużo szybko krążącego pieniądza oraz drogie surowce i tanią złotówkę – więc wszystkie czynniki inflacyjne są połączone – stąd mamy wysoką inflację.

Jak widać, to co się dzieje obecnie to wina rządu, który swoimi działaniami najpierw zamknął gospodarkę, potem dodrukował pieniądze, następnie puścił pieniądze w obieg i ostatecznie wprowadził embargo na dostawy tanich surowców z Rosji.

W tym wszystkim bezpośrednich działań Putina na Polskę nie widać.

Ostatnie publikacje

spot_imgspot_img
Poprzedni artykułUpaniszady Jerzego Stuhra
Następny artykułSalve Regina [muzyka]

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_imgspot_img